9.A 2017-2018

Školní rok 2017/2018

Vítám Vás do nového školního roku a přeji Vám mnoho úspěchů a zdárné ukončení 9. ročníku ZŠ.

Organizace výuky v týdnu od 25. 6. do 30. 6. 2018

Po: Výuka podle rozvrhu do 5. vyuč. hod.

Út: přinést peníze na poškozené učebnice, chybějící učebnice dokoupit v Luxoru na Václavském náměstí, vyučování ve třídě do 5. vyuč. hod.

St: vyučování ve třídě do 5. vyuč. hod.

Čt: výlet, konec 5. vyuč. hod.

Pá: 8:45 – 9:15 nástup, 9:15 – 10:30 rozloučení 

Informace k ŠVP

ŽÁK ODEVZDÁ:
Prohlášení o bezinfekčnosti (staré 1 den), zdravotní způsobilost, kopie kartičky ZP a ústřižek pokynů. Vše bude v obálce označené jménem. Žák neodjede na ŠVP, pokud bude něco chybět.
 
Odjezd je 18. 6. 2018 od bazénu Jedenáctka v 9:00 (autobus bude již v 8:30)
Příjezd je 22. 6. 2018 mezi 13:00 až 14:00 k bazénu Jedenáctka
 
S sebou:
– nějakou košili (program bude na styl Casino, něco jako slušné oblečení).
 
SPANÍ NA HRADĚ LIPNICE se nekoná, spacák a karimatka není potřeba.
 
 

Organizace výuky v týdnu od 18. 6. do 22. 6. 2018 během ŠVP

Žáci budou ve třídě 8.A a budou se hlásit každé ráno v kanceláři pana zástupce Marka. Vyučování končí každý den v 11:45 hod. 

Exkurze do Bohnic – pondělí 11. 6. 2018

V PL Bohnice navštíví žáci pavilon Centrální terapie, dále absolvují 2 přednášky o duševních poruchách a psychiatrii a o problematice sexuálních poruch a deviací. Na závěr navštíví pavilon závislostí, kde se seznámí s touto problematikou, setkají se s závislými ženami, které se zde léčí, vyslechnou jejich příběh a mají možnost dotazů.

Sraz: 7:50 ve vestibulu stanice metra Chodov         Konec vyučování: cca 14 hod stanice metra Chodov

S sebou: lístky na MHD, jídlo a pití

VĚZNICE – PŘÍBRAM 6. 6. 2018

Ve středu 6. 6. 2018 jsme se vypravili v rámci Programu prevence kriminality a protidrogové prevence do příbramské věznice. Na půdě věznice nás přivítali speciální pedagogové a seznámili nás se základními údaji o podmínkách výkonu trestu a jeho legislativním zakotvení v právním systému ČR. Poté jsme viděli ukázku, jak speciálně vycvičený pes umí najít i stopové množství drogy a prohlédli jsme si ložnice, prostory pro zájmové aktivity a oddělení pro výkon kázeňských trestů.

V pátek 8. 6. 2018 proběhne ve škole  seminář s žáky. Účelem tohoto setkání je zopakovat, utřídit a doplnit informace načerpané ve věznici, zodpovědět dotazy, které žáky napadly po exkurzi. Na přednášce mají žáci možnost hovořit s člověkem, který sám prošel výkonem trestu a seznámit se s obtížemi návratu do společnosti.

Po návštěvě věznice následovala exkurze do Pracovního tábora Vojna, kde jsou shromážděna fakta o politických procesech v 50. letech 20. stol. Prohlédli jsme si rekonstruované budovy v areálu tábora a vyslechli odborný výklad zaměstnanců památníku.

FOTOGRAFOVÁNÍ – pondělí 4. 6. 2018 v 15 hodin

cena: třídní foto: A5    30,- Kč

                                  A4    60,- Kč

            skupinky:   A6    25,-Kč

            (skupina – pouze při odběru všech zúčastněných)

Historická exkurze 30. 5. 2018

Ve středu 30. 5. 2018 jsme navštívili barokní kostel, který byl podle projektu K. I. Dientzenhofera a P. I. Bayera postaven v letech 1730 – 1736. Interiér chrámu pravoslavné církve má štukovou výzdobu M. I. Palliardiho a fresky K. Schöpofa. Památku parašutistů, kteří v kryptě našli úkryt po provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942, připoměla expozice o heydrichiádě v podzemních prostorách. 

Dobrovolný domácí úkol z Př

Všichni víme, že slepice snáší vajíčka, ale jak se z těchto vajíček stanou slepice? Čtyři stádia životního cyklu slepice zpracujte jako dobrovolný úkol, od vajíčka, přes kuře líhnoucí se ze skořápky až po dospělého jedince. Text i obrázky. Termín odevzdání je čtvrtek 31. 5. 2018.

Květinový den 16. 5. 2018

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 2018 (22. ročník)
Tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha

Kytičky pro letošní rok: Barva stužky: vínová
Minimální prodejní cena (příspěvek za 1 kytičku): 20 Kč

Hlavní téma letošní sbírky: Nádory tlustého střeva 

Botanická zahrada 11. 5. 2018

Nejprve jsme ve skleníku Fata Morgana obdivovali živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi rostlinami, pozorovali tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovali jejich první vzlétnutí. Pak jsme se přemístili do venkovní expozice, kde jsme z vinice sv. Kláry měli krásný výhled na jarní Prahu, pozorovali flóru Středomoří a Turecka nebo Ornamentální zahradu. Japonská zahrada byla kvůli přípravě výstavy bonsají uzavřena. Nejlepší částí dne byla relaxace v houpacích sítích.

 

 Sběr starého papíru

Místo: Parkoviště školy

Termín: 

        středa 23. 5. 2018        7:10 – 8:00, 14:00 – 16:00

        čtvrtek 24. 5. 2018      7:10 – 8:00

ZÁKAZ VSTUPU NA ŠKOLNÍ HŘIŠTĚ V DOBĚ REKONSTRUKCE! NEBEZPEČÍ ÚRAZU!

Mléko

Ochucené mléko je již u konce. Zbylé peníze si mohou děti vyzvednout v obvyklých termínech (středa a pátek první tři přestávky u pana učitele Hauberta v kabinetu) do konce května.
 
Neochucené mléko bude fungovat klasicky až do konce školního roku (tedy každý pátek).
 

Exkurze do botanické zahrady 11. 5. 2018

Venkovní expozice jsou ideálním prostorem pro relaxaci a nabrání sil po příjimačkách uprostřed 15 000 druhů stromů a květin. Meditační Japonská zahrada nás na jaře okouzlí květy rododendronů, pivoněk či něžných sakur, v horkém létě zde najdete vlahý stín a na podzim pošmourné počasí rozzáří pestrobarevné listy japonských javorů. Pivoňková louka, Severoamerická prérie, Ornamentální zahrada či Mediterán jsou jen zlomkem toho, kam se můžeme v každém ročním období vypravit obdivovat poklady rostlinné říše.

Dobrovolné domácí úkoly

Pojďme vytvořit národní rekord v obřím jazykovém pexesu.

Formulář a instrukce k vyzvednutí u Š. Štikové. Termín odevzdání do 25. 5. 2018.

Dobrovolné domácí úkoly z přírodopisu

Vyrobte velikonoční věnec libovolné velikosti podle vlastní fantazie. Z větviček, ulit hlemýžďů, mušlí, koření, květů, peří ptáků atd. K nalepení věcí na korpus použijte tavící pistoli. Přinést do 28. 3. 2018.

Uhličitan vápenatý tvoří skořápku od vajíčka. Barva skořápky je zpravidla přizpůsobena prostředí tak, aby byla vejce pokud možno maskována před predátory. Bílá vejce proto najdeme u těch ptačích druhů, které žijí (nebo jejichž předkové žili) v dutinách stromů, norách apod. datli, vlhy a papoušci. Síla skořápky do značné míry souvisí s celkovou velikostí vejce. Jde o to, aby skořápka byla dostatečně silná a unesla ptáka, který na ní sedí, ale zároveň dost tenká na to, aby se líhnoucí ptáče dokázalo z vejce proklovat. Nejtlustší skořápku má proto pštrosí vejce (2 mm), nejtenčí kolibřík 0,04 mm). Některé chemické látky, například DDT, způsobují, že se snesené vejce má ztenčenou skořápku, v důsledku čehož hnízdící pták vejce poškodí. Dalším úkolem je pečlivá práce s vápencem. Vajíčko opatrně vyfouknete. Z venku úchvatně nazdobíte podle vaší fantazie  (voskem, vybarvíte, polepíte….). Nazdobené vajíčko přinesete na špejli nebo na mašli. Termín odevzdání je středy 14. 3. 2018.

Do půlky (vymyté) skořápky od vajíčka vložte kousek vaty. Nasypte semínka řeřichy a zalijte. Pravidelně dolévejte malým množstvím vody. Vhodně načasujte, řeřicha má za tři dny okolo 3 cm. Přinést do 16. 3. 2018.

 

Zkoušky nanečisto

https://www.prijimackyujezd.cz/zkousky-nanecisto/

 

Příprava na přijímačky na SŠ

https://zpravy.idnes.cz/zacina-priprava-k-prijimackam-na-ss-vyzkousejte-si-testy-pza-/domaci.aspx?c=A080101_173905_stredniskoly_klu

https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/priprava-na-posledni-chvili.asp

 

ŠVP RS Ředkovec

http://www.redkovec.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-1991755

 

Projekt „Ovoce a zelenina do škol“

Doplňující informace:

Naše škola je do projektu „Ovoce a zelenina do škol“ zapojena již několik let. Cílem je nabídnout dětem čerstvou zeleninu a ovoce a přispět tím k vytvoření zdravých stravovacích návyků. Akce je pro děti dobrovolná. Ovoce a zelenina je dodávána v syrovém stavu v přepravkách a v nejrychlejším možném čase distribuováno přímo k dětem do tříd. Ovoce a zeleninu je nutné před konzumací omýt pod tekoucí vodou.

 

Game on 26. 1. 2018

V pátek 26. 1. 2018 jsme se vypravili do Holešovické tržnice do haly č. 40 na 45 minutový vzdělávací workshop s diskuzí na aktuální témata Kyberšikana a Rizika sociálních sítí a hoaxy a následnou prohlídku největší interaktivní výstavy o historii videoher.

Na několika patrech jsme si tam prohlédli, jak se vyvíjel svět videoher od roku 1960. Od těch nejstarších coin-upů až po nejmodernější konzole. A na drtivé většině z nich jsme si mohli sami zahrát. Šlo o cca 200 titulů.

I když je výstava putovní, nachází se v Praze i exkluzivní část, která nikde jinde ve světě k vidění nebyla. Jde o koutek věnovaný českým hrám a české videoherní historii. K vidění jsou staré výtisky časopisu Excalibur i materiály k hrám jako Mafia a Operace: Flashpoint.

Další část mapuje doby, kdy byly videohry ještě v plenkách. Zahrát jsme si tu mohli třeba Pong. Většinu patra pokrývají coin-opy neboli nevýherní automaty. Na nich lze vyzkoušet i naprosté klasiky jako Asteroid nebo Dig Dug. K vyzkoušení jsou i hity z 90. let jako například bojovka Virtua Fighter.

Dále si lze vyzkoušet videohry na mnoha konzolích. Od těch retro jako Famicon, SNES, PlayStation 1 přes ty novější jako Wii, Xbox 360 až po ty nejaktuálnější. U multiplayerových Mario Kart her na SNES o Gamecube bylo přítomno více ovladačů. 

 

Technické muzeum 12. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 jsme se vypravili do Technického muzea. Expozice překvapily moderním muzejním pojetím. Svůj prostor tu měly sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechyběly stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovali jsme první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stál i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk. IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů. Expozice Chemie kolem nás a Měření času je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích. Expozice Historie kontaktních čoček mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál 
za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR. 
Pro žáky středních škol a žáky 8. a 9. ročníků ZŠ je určena výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Seznámili jsme se s historií i se současností protetiky, viděli náhrady lidského těla a jedinečnost výsledků propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky.
 
 

Schola Pragensis 24. 11. 2017

V pátek 24. 11. 2017 jsme se zúčastnili 21. ročníku přehlídek středních a vyšších odborných škol v hlavním městě Praze. Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potenciální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v hlavním městě Praze.

 

Anthropoid 22. 11. 2017

Ve středu 22. 11. 2017 jsme se v rámci dějepisu zúčastnili filmové projekce. Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného “pražský řezník”, přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

 
 

Projektový den na chemické průmyslovce 7. 11. 2017

Prakticky jsme si vyzkoušeli své znalosti z chemie – navažování, rozpouštění, filtraci, odpařování, měření hustoty, používání chemických tabulek, výpočty a destilaci. Dbali jsme na zásady bezpečné práce a pracovali jsme v ochranných brýlích a ochranném oděvu.

 

ZOO Praha

V pátek 22.9. jsme se byli podívat v ZOO na výstavu sklípkanů z celého světa. Nejprve jsme si prošli ZOO, kde jsme si zkusili vypracovat různé úkoly a poté jsme se přesunuli na výstavu. K vidění bylo více než 60 druhů, včetně těch největších z rodu theraphosa.

 

Planeta Země 3000

Ve středu 27.9. jsme se zúčastnili naší tradiční akce Planeta Země 3000. Letošní promítání bylo na téma “Brazílie”. Projekce byla velmi zajímavá a poučná. Každý rok nám tým Adama Lelka připraví něco nového. Můžeme se těšit na další rok ;-).

 

Kino Hostivař

V pátek 20.10. jsme se malinko vrátili do dětských let a zavzpomínali na hraní se stavebnicí Lego. Film Lego Ninjago byl zábavným a oddychovým kouskem, u kterého jsme se dobře bavili. Hlášky ve filmu, podané českým dabingem, byly opravdu povedené.

 

English language

A mix of web pages offering practising English grammar and more:

https://www.e-gramatica.com/

http://learnenglishkids.britishcouncil.org

www.helpforenglish.cz

http://crazyteacher.cz

www.e-grammar.org

https://agendaweb.org

https://www.helpforenglish.cz/article/2011101701-news-in-levels

www.newsinlevels.com

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/