8.A – Exkurze

EXKURZE – LIDICE A TEREZÍN

Začátkem června jsme navštívili památná místa Terezín a Lidice. Cílem exkurze byla nejdříve prohlídka stálé expozice Malé pevnosti Terezín, posléze pak nedalekého krematoria. V letech 1942 – 1945 zde bylo zpopelněno na 30 000 obětí. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, jakými útrapami museli lidé během války procházet. Poté jsme pokračovali dál do severočeských Lidic. Zde jsme zhlédli stálou expozici věnovanou historickým událostem 2.světové války, kdy došlo k vyhlazení této vesnice. Nejen autentické záběry, ale i Památník lidickým dětem v nás zanechaly nezapomenutelné dojmy.

 

ELEKTRÁRNA TEMELÍN A HISTORICKÉ MĚSTO PÍSEK

V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, ve kterám je umístěno informační centrum temelínské elektrárny. Zde jsme se prostřednictvím počítačových ukázek a animací seznámili s funkcí jaderné elektrárny, s hlavním zařízením a v neposlední řadě i s ukázkami dodržování bezpečnosti. Škoda jen, že nám ještě není patnáct let, a proto jsme se přímo do objektu elektrárny nemohli podívat. Tak snad příště…  Součástí exkurze byla i prohlídka historického centra města Písek, kde se nachází nejstarší kamenný most v Čechách.

 

TITANIC

Poslední březnový den jsme společně vypluli na palubě Titanicu. Výstava, kterou jsme tento den navštívili, byla opravdu jedinečná. Kromě toho, že jsme mohli zhlédnout různé artefakty, navštívit kajutu první třídy i obdivovat nádherné schodiště, jsme se též seznámili se životními osudy některých z pasažérů. Palubní lístek, na kterém nám byl přidělen jeden původní cestující, nám v závěru prohlídky umožnil zjistit, zda onen pasažér katastrofu přežil.

 

PLANETA ZEMĚ 3000 – VÝCHODNÍ AFRIKA

Tak jako každoročně i letos jsme se zúčastnili komponovaného programu Planeta Země. Tentokrát jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o oblasti východní Afriky.

 

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

Dne 14.12. byla cílem naší exkurze Poslanecká sněmovna. Kromě jednacího sálu jsme měli možnost nahlédnout i do zázemí objektu. Prohlídka byla doplněna zajímavými informacemi o historii i současnosti tohoto zákonodárného sboru. Po skončení akce zamířily naše kroky na Staroměstské náměstí, kde jsme si užívali vánoční atmosféru.

 

SOUDNÍ JEDNÁNÍ

V měsíci listopadu jsme navštívili v rámci prevence patologických jevů soudní jednání na Městském soudu v Praze.