9.B

Školní rok 2017/2018

Technické muzeum 12. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 jsme se vypravili do Technického muzea. Expozice překvapily moderním muzejním pojetím. Svůj prostor tu měly sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechyběly stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovali jsme první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stál i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk. IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů. Expozice Chemie kolem nás a Měření času je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích. Expozice Historie kontaktních čoček mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál 
za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR. 
Pro žáky středních škol a žáky 8. a 9. ročníků ZŠ je určena výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Seznámili jsme se s historií i se současností protetiky, viděli náhrady lidského těla a jedinečnost výsledků propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky.
 
 

Nápady na pečení 

Třídní fond

Třídní fond byl vyčerpán. Prosím o přinesení Třídního fondu 800 Kč, který bude vybírán do 15. 12. 2017.  Děkuji.

 

Schola Pragensis 24. 11. 2017

V pátek 24. 11. 2017 jsme se zúčastnili 21. ročníku přehlídek středních a vyšších odborných škol v hlavním městě Praze. Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potenciální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v hlavním městě Praze.

 

Anthropoid 22. 11. 2017

Ve středu 22. 11. 2017 jsme se v rámci dějepisu zúčastnili filmové projekce. Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného „pražský řezník“, přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

 
 

Užitečné odkazy na procvičování češtiny:

http://umimecesky.cz

http://pravopisne.cz

http://onlinecviceni.cz

http://skolaposkole.cz

http://cestina.diktaty.cz

http://skolasnadhledem.cz

Z.Man., uč.ČJ 🙂

 

Projektový den na chemické průmyslovce 7. 11. 2017

Prakticky jsme si vyzkoušeli své znalosti z chemie – navažování, rozpouštění, filtraci, odpařování, měření hustoty, používání chemických tabulek, výpočty a destilaci. Dbali jsme na zásady bezpečné práce a pracovali jsme v ochranných brýlích a ochranném oděvu.

 

 

Halloween

Halloween, jeden z nejpopulárnějších svátků ve Velké Británii a Americe, jsme oslavili spaním ve škole v noci z 30. 10. na 31. 10. 2017. Symbolem tohoto svátku jsou oheň, čáry a kouzla, netopýři, pavouci, kočky, supi, čerti, vampíři, různá monstra, lebky, náhrobní kameny, černá a oranžová barva a vydlabané dýně.

Všichni jsme se převlékli do strašidelných kostýmů, dlabali dýně, zdobili třídy, písemně sčítali s duchy, vyplňovali vyjmenovaná slova po B do dýní a vypracovávali spousty a spousty úkolů k Halloweenu. Po práci byla stezka odvahy. Kdo jí úspěšně zdolal, tančil na diskotéce. 

 

Halloweenské spaní ve škole

V pondělí 30. 10. 2017 budeme spát ve škole. Celý večer nás bude provázet halloweenský program včetně dlabání dýní.

Sraz: v 18:00

S sebou: halloweenský kostým (jednoduchý, ne moc objemný), spacák, karimatka, dobroty na večeři a snídani.

V úterý 31. 10. 2017 je normální výuka podle rozvrhu.

Dny otevřených dveří na SŠ

Zde jsou webové stránky, které zobrazují 151 termínů dnů otevřených dveří SŠ v Praze. Jednotlivé SŠ lze rovnou kliknutím zobrazit.

https://www.stredniskoly.cz/dny-otevrenych-dveri/praha/

Školní psycholožka

Vážení rodiče,

na škole začala působit na částečný úvazek školní psycholožka, Mgr. Barbora Šmídová. Pokud by někdo z Vašich dětí potřeboval pomoc (problémy v rodině, škole, s kamarády aj.) má možnost se na ni obrátit.

smidovab@donovalskazs.cz

Připomínám – Hravé odpoledne pro Unicef 4. 10. od 16 hodin (PROSÍM, JE POTŘEBA MÍT VLASTNÍ PSACÍ POTŘEBY A PSÁT DO KARET ČITELNĚ)

Výstava sklípkanů v ZOO Praha 22. 9. 2017

V pátek jsme se vypravili do Galerie Gočárovy domy v ZOO na výstavu šedesáti druhů sklípkanů. K vidění byli sklípkani různých velikostí i barev, z různých částí světa. Největší z nich byl Theraposa stirmi. Kromě největší samice, jež se snadno rozpozná nejen kvůli velikosti, ale také díky mohutným černým klepítkům, byly k vidění i další zajímavé druhy sklípkanů. Třeba o něco menší příbuzný druh Theraposa blondi či drobnější, avšak krásně zbarvení jedinci. Terária se sklípkany byli v galerii všude, kam oko návštěvníka padlo.

 

Bezobalu 12. 9. 2017

V úterý 12. září jsme se vydali na exkurzi do Bezobalu. Program nám zaplatilo Fitkonto.cz. Všechny nás překvapilo, když jsme šli do starého vnitrobloku uprostřed Prahy a našli kompost s kytičkami a různými jinými rostlinkami. Stejně překvapivé pro nás byly otázky
s fazolkami, které měly docela zajímavé výsledky. Paní Jana, která nás tam přivítala, nám vysvětlila spoustu nových zajímavých věcí ohledně kompostu. Naučili jsme se k čemu je dobré recyklovat a dozvěděli jsme se, že čytřčlenná rodina vyprodukuje za rok 1,2 tuny odpadu. Měli jsme příležitost vyzkoušet si kostým z odpadků a koupit si něco v obchodu. Nakupovali jsme do krabiček od svačin nebo do skleniček na zavařování. Dostali jsme ochutnávku sušeného ovoce a bylo to opravdu výborné. Nakonec jsme si udělali pití z máty, kterou jsme si sami natrhali na záhonku a přidali limetku. Na první pohled to sice mělo odpudivou barvu, ale překvapivě to bylo velmi dobré.

 

 

English language

A mix of web pages offering practising English grammar and more:

https://www.e-gramatica.com/

http://learnenglishkids.britishcouncil.org

www.helpforenglish.cz

http://crazyteacher.cz

www.e-grammar.org

https://agendaweb.org

https://www.helpforenglish.cz/article/2011101701-news-in-levels

www.newsinlevels.com

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/

 

Organizace prvního školního týdne

Pondělí – 8:00 – 8:45 slavnostní zahájení

Úterý – 8:00 – 12:30 – převzetí učebnic 9. ročníku

Středa – vyučování dle rozvrhu bez odpoledního vyučování

Čtvrtek – vyučování dle rozvrhu bez odpoledního vyučování

Pátek – vyučování dle rozvrhu bez odpoledního vyučování

Prosím o přinesení Třídního fondu 800 Kč, který bude vybírán v prvním týdnu do 8. 9. !!! a papírových utěrek. Děkuji 🙂

Vítám Vás v novém školním roce. Doufám, že jste si všichni pořádně odpočinuli a vyzlobili se o prázdninách (a v minulých ročnících) a pustíme se společně do tvrdé práce 🙂 ŠŠ 

_____________________________________________

 

 

 

 

.