9.A

Školní rok 2017/2018

Vítám Vás do nového školního roku a přeji Vám mnoho úspěchů a zdárné ukončení 9. ročníku ZŠ.

Technické muzeum 12. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 jsme se vypravili do Technického muzea. Expozice překvapily moderním muzejním pojetím. Svůj prostor tu měly sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechyběly stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovali jsme první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stál i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk. IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů. Expozice Chemie kolem nás a Měření času je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích. Expozice Historie kontaktních čoček mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál 
za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR. 
Pro žáky středních škol a žáky 8. a 9. ročníků ZŠ je určena výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Seznámili jsme se s historií i se současností protetiky, viděli náhrady lidského těla a jedinečnost výsledků propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky.
 
 

Schola Pragensis 24. 11. 2017

V pátek 24. 11. 2017 jsme se zúčastnili 21. ročníku přehlídek středních a vyšších odborných škol v hlavním městě Praze. Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potenciální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v hlavním městě Praze.

 

Anthropoid 22. 11. 2017

Ve středu 22. 11. 2017 jsme se v rámci dějepisu zúčastnili filmové projekce. Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného „pražský řezník“, přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

 
 

Projektový den na chemické průmyslovce 7. 11. 2017

Prakticky jsme si vyzkoušeli své znalosti z chemie – navažování, rozpouštění, filtraci, odpařování, měření hustoty, používání chemických tabulek, výpočty a destilaci. Dbali jsme na zásady bezpečné práce a pracovali jsme v ochranných brýlích a ochranném oděvu.

 

ZOO Praha

V pátek 22.9. jsme se byli podívat v ZOO na výstavu sklípkanů z celého světa. Nejprve jsme si prošli ZOO, kde jsme si zkusili vypracovat různé úkoly a poté jsme se přesunuli na výstavu. K vidění bylo více než 60 druhů, včetně těch největších z rodu theraphosa.

 

Planeta Země 3000

Ve středu 27.9. jsme se zúčastnili naší tradiční akce Planeta Země 3000. Letošní promítání bylo na téma „Brazílie“. Projekce byla velmi zajímavá a poučná. Každý rok nám tým Adama Lelka připraví něco nového. Můžeme se těšit na další rok ;-).

 

Kino Hostivař

V pátek 20.10. jsme se malinko vrátili do dětských let a zavzpomínali na hraní se stavebnicí Lego. Film Lego Ninjago byl zábavným a oddychovým kouskem, u kterého jsme se dobře bavili. Hlášky ve filmu, podané českým dabingem, byly opravdu povedené.

 

English language

A mix of web pages offering practising English grammar and more:

https://www.e-gramatica.com/

http://learnenglishkids.britishcouncil.org

www.helpforenglish.cz

http://crazyteacher.cz

www.e-grammar.org

https://agendaweb.org

https://www.helpforenglish.cz/article/2011101701-news-in-levels

www.newsinlevels.com

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/