9.A

Školní rok 2017/2018

Vítám Vás do nového školního roku a přeji Vám mnoho úspěchů a zdárné ukončení 9. ročníku ZŠ.

Dobrovolné domácí úkoly z přírodopisu

Vyrobte velikonoční věnec libovolné velikosti podle vlastní fantazie. Z větviček, ulit hlemýžďů, mušlí, koření, květů, peří ptáků atd. K nalepení věcí na korpus použijte tavící pistoli. Přinést do 28. 3. 2018.

Uhličitan vápenatý tvoří skořápku od vajíčka. Barva skořápky je zpravidla přizpůsobena prostředí tak, aby byla vejce pokud možno maskována před predátory. Bílá vejce proto najdeme u těch ptačích druhů, které žijí (nebo jejichž předkové žili) v dutinách stromů, norách apod. datli, vlhy a papoušci. Síla skořápky do značné míry souvisí s celkovou velikostí vejce. Jde o to, aby skořápka byla dostatečně silná a unesla ptáka, který na ní sedí, ale zároveň dost tenká na to, aby se líhnoucí ptáče dokázalo z vejce proklovat. Nejtlustší skořápku má proto pštrosí vejce (2 mm), nejtenčí kolibřík 0,04 mm). Některé chemické látky, například DDT, způsobují, že se snesené vejce má ztenčenou skořápku, v důsledku čehož hnízdící pták vejce poškodí. Dalším úkolem je pečlivá práce s vápencem. Vajíčko opatrně vyfouknete. Z venku úchvatně nazdobíte podle vaší fantazie  (voskem, vybarvíte, polepíte….). Nazdobené vajíčko přinesete na špejli nebo na mašli. Termín odevzdání je středy 14. 3. 2018.

Do půlky (vymyté) skořápky od vajíčka vložte kousek vaty. Nasypte semínka řeřichy a zalijte. Pravidelně dolévejte malým množstvím vody. Vhodně načasujte, řeřicha má za tři dny okolo 3 cm. Přinést do 16. 3. 2018.

 

Zkoušky nanečisto

https://www.prijimackyujezd.cz/zkousky-nanecisto/

 

Příprava na přijímačky na SŠ

https://zpravy.idnes.cz/zacina-priprava-k-prijimackam-na-ss-vyzkousejte-si-testy-pza-/domaci.aspx?c=A080101_173905_stredniskoly_klu

https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/priprava-na-posledni-chvili.asp

 

ŠVP RS Ředkovec

http://www.redkovec.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-1991755

 

Projekt „Ovoce a zelenina do škol“

Doplňující informace:

Naše škola je do projektu „Ovoce a zelenina do škol“ zapojena již několik let. Cílem je nabídnout dětem čerstvou zeleninu a ovoce a přispět tím k vytvoření zdravých stravovacích návyků. Akce je pro děti dobrovolná. Ovoce a zelenina je dodávána v syrovém stavu v přepravkách a v nejrychlejším možném čase distribuováno přímo k dětem do tříd. Ovoce a zeleninu je nutné před konzumací omýt pod tekoucí vodou.

 

Game on 26. 1. 2018

V pátek 26. 1. 2018 jsme se vypravili do Holešovické tržnice do haly č. 40 na 45 minutový vzdělávací workshop s diskuzí na aktuální témata Kyberšikana a Rizika sociálních sítí a hoaxy a následnou prohlídku největší interaktivní výstavy o historii videoher.

Na několika patrech jsme si tam prohlédli, jak se vyvíjel svět videoher od roku 1960. Od těch nejstarších coin-upů až po nejmodernější konzole. A na drtivé většině z nich jsme si mohli sami zahrát. Šlo o cca 200 titulů.

I když je výstava putovní, nachází se v Praze i exkluzivní část, která nikde jinde ve světě k vidění nebyla. Jde o koutek věnovaný českým hrám a české videoherní historii. K vidění jsou staré výtisky časopisu Excalibur i materiály k hrám jako Mafia a Operace: Flashpoint.

Další část mapuje doby, kdy byly videohry ještě v plenkách. Zahrát jsme si tu mohli třeba Pong. Většinu patra pokrývají coin-opy neboli nevýherní automaty. Na nich lze vyzkoušet i naprosté klasiky jako Asteroid nebo Dig Dug. K vyzkoušení jsou i hity z 90. let jako například bojovka Virtua Fighter.

Dále si lze vyzkoušet videohry na mnoha konzolích. Od těch retro jako Famicon, SNES, PlayStation 1 přes ty novější jako Wii, Xbox 360 až po ty nejaktuálnější. U multiplayerových Mario Kart her na SNES o Gamecube bylo přítomno více ovladačů. 

 

Technické muzeum 12. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 jsme se vypravili do Technického muzea. Expozice překvapily moderním muzejním pojetím. Svůj prostor tu měly sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechyběly stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovali jsme první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stál i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk. IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů. Expozice Chemie kolem nás a Měření času je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích. Expozice Historie kontaktních čoček mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál 
za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR. 
Pro žáky středních škol a žáky 8. a 9. ročníků ZŠ je určena výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Seznámili jsme se s historií i se současností protetiky, viděli náhrady lidského těla a jedinečnost výsledků propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky.
 
 

Schola Pragensis 24. 11. 2017

V pátek 24. 11. 2017 jsme se zúčastnili 21. ročníku přehlídek středních a vyšších odborných škol v hlavním městě Praze. Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potenciální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v hlavním městě Praze.

 

Anthropoid 22. 11. 2017

Ve středu 22. 11. 2017 jsme se v rámci dějepisu zúčastnili filmové projekce. Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného „pražský řezník“, přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

 
 

Projektový den na chemické průmyslovce 7. 11. 2017

Prakticky jsme si vyzkoušeli své znalosti z chemie – navažování, rozpouštění, filtraci, odpařování, měření hustoty, používání chemických tabulek, výpočty a destilaci. Dbali jsme na zásady bezpečné práce a pracovali jsme v ochranných brýlích a ochranném oděvu.

 

ZOO Praha

V pátek 22.9. jsme se byli podívat v ZOO na výstavu sklípkanů z celého světa. Nejprve jsme si prošli ZOO, kde jsme si zkusili vypracovat různé úkoly a poté jsme se přesunuli na výstavu. K vidění bylo více než 60 druhů, včetně těch největších z rodu theraphosa.

 

Planeta Země 3000

Ve středu 27.9. jsme se zúčastnili naší tradiční akce Planeta Země 3000. Letošní promítání bylo na téma „Brazílie“. Projekce byla velmi zajímavá a poučná. Každý rok nám tým Adama Lelka připraví něco nového. Můžeme se těšit na další rok ;-).

 

Kino Hostivař

V pátek 20.10. jsme se malinko vrátili do dětských let a zavzpomínali na hraní se stavebnicí Lego. Film Lego Ninjago byl zábavným a oddychovým kouskem, u kterého jsme se dobře bavili. Hlášky ve filmu, podané českým dabingem, byly opravdu povedené.

 

English language

A mix of web pages offering practising English grammar and more:

https://www.e-gramatica.com/

http://learnenglishkids.britishcouncil.org

www.helpforenglish.cz

http://crazyteacher.cz

www.e-grammar.org

https://agendaweb.org

https://www.helpforenglish.cz/article/2011101701-news-in-levels

www.newsinlevels.com

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/